NAJNOVI NASLOVI:

kultura
Свечено и масовно одбележан патрониот празник на Охридското друштво
Среда, 12 Јули 2017 07:12   

Едно од најактивните роднокрајни друштва во Мелбурн, во државата Викторија, Охридското социјално друштво „Св. Наум Охридски Чудотворец“, многу свечено, масовно и достоинствено го одбележа денот на својот патрон, и познатиот духовен македонски празник.

Повеќе...
 
Четврток, 06 Јули 2017 23:41   

Изминатите 15-тина дена, охридското подрачје е зафатено со серија на слаби до умерени земјотреси, чиј вкупен број достигна над 1000. Причината за нивната појава е акумулираната сеизмичка

енергија долж раседите покрај северната страна на планината Галичица, особено на нивниот пресек.

Повеќе...
 
Групата Пелагониски мерак сними три видео записи
Среда, 05 Јули 2017 17:31   

Песните “Печалбарска желба”, “Доста беше ергенување” и “Еј љубов проклета” од групата Пелагониски мерак си добија видео записи. Снимањето се одвиваше на повеќе локации во Прилеп, а видеата ги изработи ИН Продукција.

Повеќе... Последно освежено ( Четврток, 06 Јули 2017 23:14 )
 
Со два концертни настани ќе го промовира новиот албум
Среда, 05 Јули 2017 16:27   


Благоја Грујовски ова лето ќе го промовира својот нов албум под наслов “Моја река” со два концертни настани од кои едниот ќе биде во преубавиот амбиент на “Европа Гарден” во непосредна


Повеќе... Последно освежено ( Среда, 05 Јули 2017 18:44 )
 
Во Солун запалени стотици факели против Република Македонија
Вторник, 27 Јуни 2017 22:59   

Стотици факели биле запалени во Солун вчера од страна на членови и приврзаници на грчката националистичка организација „Златна Зора“. Симболичната порака на грчките

неонацисти до Македонија е дека ќе горат сите што ќе направат велепредавство и ќе се согласат со употребата на името Македонија во варијантата за финално решение.

Повеќе...
 


Страница 5 од 12