NAJNOVI NASLOVI:

kultura
ПРЕКРАСНА ПРЕРАБОТКА НА ЕЛЕНА ЈОВЧЕСКА ЗА ПЕСНАТА "МАШАЛА" ВИДЕО
Недела, 22 Октомври 2017 01:36   

Добро познатата песна Машала со нов аражман и во изведба на Елена Јовческа,спотот е снимен во селото Штавица прилепско познато по снимањето на многу  филмови ,погледнетего видеото  кое го сними ИН продукција а премиерно беше промовиран на Сателитската ИНТВ.

 
ХИТ ПЕСНА НА СЛАВКО ЗАФИРОВСКИ-БЕЛА МАРЕ (ВИДЕО)
Недела, 22 Октомври 2017 01:27   

Прва соло песна на младиот и талентиран пејач и музичар Славко Зафировски ,кој исто е и член на групата Интермецо,со негово првенче ,песната звучи хитовски и е дело на неговиот пријател и другар Златко Миладиновски со кој заедно членуваат во групата Интермецо а текстот е на Драган Матевски.

Последно освежено ( Недела, 22 Октомври 2017 01:45 )
 
MЛАДИТЕ МАКЕДОНЦИ ВО ГРЦИЈА СЕ ПОВЕЌЕ ЈА НЕГУВААТ МАКЕДОНСКАТА ПЕСНА И ОРА. СЕКОЈА ЧЕСТ! ОВА МОРА ДА СЕ ВИДИ! (ВИДЕО)
Петок, 01 Септември 2017 18:34   

Нашинците во Грција со векови наназад ги негувале традицијата и обичаите. И кога биле угнетувани, прогонувани, убивани и им било забрането да говорат на својот мајчин јазик, тие со крајни

напори успевале да го пренесат македонскиот дух на идните генерации.

Повеќе...
 
Свечено и масовно одбележан патрониот празник на Охридското друштво
Среда, 12 Јули 2017 07:12   

Едно од најактивните роднокрајни друштва во Мелбурн, во државата Викторија, Охридското социјално друштво „Св. Наум Охридски Чудотворец“, многу свечено, масовно и достоинствено го одбележа денот на својот патрон, и познатиот духовен македонски празник.

Повеќе...
 
Четврток, 06 Јули 2017 23:41   

Изминатите 15-тина дена, охридското подрачје е зафатено со серија на слаби до умерени земјотреси, чиј вкупен број достигна над 1000. Причината за нивната појава е акумулираната сеизмичка

енергија долж раседите покрај северната страна на планината Галичица, особено на нивниот пресек.

Повеќе...
 


Страница 8 од 15