NAJNOVI NASLOVI:

Politika
ТУРСКИ АРХИВИ ДОКАЖУВААТ: Македонија никогаш не била Грчка!
Понеделник, 05 Февруари 2018 00:01   

Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат со преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки речиси воопшто и не се истражуваат. Не располагавме ниту создававме кадар кој знае турски, воопшто пак да чита турски со арапско писмо, пред воведувањето на латиницата.

Повеќе...
 
Започна Движењето “Ние Сме Македонија” со Протест, 17 Јануари 2018 година, организирано од повеќе Македонскaта дијаспората.
Четврток, 18 Јануари 2018 01:56   


Македонски граѓани од Њу Џерси, одржаа едночасовен мирен протест пред Обединетите Нации во Њу Јорк, 17 Јануари 2018 година, организирано од

Македонскaта дијаспората на Метo Кoлocки,Горан Митевски, Нестор, беа организаторите.


Македонски граѓани од Њу Џерси, одржаа едночасовен мирен протест пред Обединетите Нации во Њу Јорк, 17 Јануари 2018 година, организирано од Македонскaта дијаспората на Метo Кoлocки, Горан Митевски, Нестор, беа организаторите.


Mнoгу спонзори Иншурокс Игор Секулоски и други Македоци се пигрижија за овој прв протест да излезат во снег и ниски температури, за добрата цел на Македонија.


Протестот започна со интонирање на Македонската химна, jа искажаа својата загриженост за политичките настани во матичната татковина, Република Македонија. Посебен акцент се стави на тековните разговори околу спорот за името со Грција, изгласаниот против уставен и крајно загри ,жувачки закон за јазици и разнебитувањето на унитарноста и сувереноста на Република Македонија.


На Амбасадорот на Република Македонија во САД, Васко Наумовски, му беше предадена Декларација.


Движењето “Ние сме Македонија,” ги повикува сите Македонци во светот и матичната држава, организирани преку македонски здруженија и организации во светот, да се приклучат на ова движење и да дадат подршка за декларацијата.


Повик до Македонската Дијаспора

"Македонци, повикуваме да се вклучите и присуствувате на мирните протести што ги организира движењето Ние Сме Македонија.


foto credit 


Последно освежено ( Четврток, 18 Јануари 2018 14:27 )
 
ПОЧНУВА ВОЈНА: Наоружани Албанци повторно влегуваат од Косово во Македонија
Сабота, 27 Мај 2017 15:37   

Албански терористи повторно влегуваат од Косово и Метохија во Македонија, за сега нема информации дали има вооружени престрелки со полицијата, но полицијата е веќе на терен и се

поставени блокади во селата Слупчане, Матејче и Арачиново.

Повеќе...
 
Со предлог-буџетот Трамп бара укинување на „Гласот на Америка на македонски јазик“
Петок, 26 Мај 2017 20:15   

Предлог-буџетот на Белата куќа за 2018 година, кој е испратен до Конгресот предвидува укинување на „Гласот на Америка на македонски јазик“ и намалување на буџетот на „Радио

Слободна Европа“ на македонски јазик.Вашингтон, 26 мај, 2017 - 11:45 (META)

Повеќе...
 
(ФОТО+ДОКУМЕНТ) Путин: Словенската писменост во Русија е дојдена од македонска земја
Четврток, 25 Мај 2017 12:35   

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на македонскиот колега Ѓорге Иванов дека словенската писменост во Русија е дојдена од македонска земја, информира бугарски Блиц.

Повеќе...
 


Страница 3 од 7