NAJNOVI NASLOVI:

Politika
Македонците во Берлин најавуваат мирен протест за унитарна Македонија
Понеделник, 13 Март 2017 15:56   

Македонската заедница во Берлин најавува дека на 18 март ќе организира мирен протест пред „Бранденбуршката порта“ во Берлин, јавува дописникот на МИА од Берлин.

Повеќе...
 
ММДЧП им честита на Македонците за одбраната на Македонија и за неприфаќањето на Тиранската платформа – И повторно апелира да се стави кра
Сабота, 04 Март 2017 18:53   

Македонското меѓународно движење за човекови права им честита на Македонците, од сите политички партии, затоа што заедно застанаа во одбрана на Македонија и ја отфрлија

Тиранската платформа – која е во насока на создавање на Голема Албанија, на сметка на територијалниот интегритет на Македонија. Одбивањето на претседателот Иванов да му го додели

мандатот на Зоран Заев, и покрај притисокот од западните земји, е сигнал дека македонските политичари конечно застанаа во одбрана на македонските национални интереси, благодарејќи

и на Македонците кои што масовно го кренаа својот глас.

Повеќе... Последно освежено ( Сабота, 04 Март 2017 19:03 )
 
ММДЧП ја осудува Резолуцијата на Европскиот парламент со која што се вели дека Македонците се „Бугари"
Сабота, 18 Февруари 2017 21:21   

(17 февруари, 2017) - Дали Европскиот парламент е неинформиран, или е анти-македонски? Ова се двете единствени можни опции.

Повеќе... Последно освежено ( Сабота, 18 Февруари 2017 21:34 )
 
Грчки аналитичар: 99 проценти од земјите ќе поддржат Македонија да се вика Република Македонија
Недела, 12 Февруари 2017 15:25   

Останувам на ставот дека Грција треба да го признае уставното име на Република Македонија, вели за „Дневник“ грчкиот новинар и аналитичар Такис Михас, по објавувањето на анализата под наслов „Македонија и Источна Германија“ во која говори за тоа колку се коректни и конзистентни, но и селективни ставовите на грчката надворешна политика.

Повеќе... Последно освежено ( Недела, 12 Февруари 2017 15:29 )
 
Турција уапси двајца џихадисти од Македонија – Барале хирург за да направат пластична операција !
Понеделник, 06 Февруари 2017 19:47   

Турската полиција уапси двајца македонски државјани, кои живееле во Германија, под сомнеж дека се припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД), објави германскиот весник „Велт“

Повеќе...
 


Страница 5 од 7