NAJNOVI NASLOVI:

Politika
БПЦ донела одлука да и биде мајка на МПЦ-ОА?!
Сабота, 10 Февруари 2018 16:49   

Бугарската православна црква веќе прифатила да и биде мајка на македонската, само се чека на одлуката за заедничко сослужување литургија со што и официјално и канонски би се случил чинот на признавање. Ова го тврди струмичкиот митрополит Наум.

Повеќе...
 
Петир: ЕУ ѝ дозволи на Грција буквално да се изживува врз Македонија
Сабота, 10 Февруари 2018 13:35   

Маријана Петир, европарламентарка од Хрватска и основачка и шефица на групата „Пријатели на Македонија во Европски парламент“, во интервју за хрватскиот портал „Народ.хр“ ја искритикува Европска унија за оставањето на Македонија на милост и немилост на Грција.

Повеќе...
 
МАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА СО ПИСМО ДО ЕРДОГАН: Македонците од Америка бараат Ердоган да стави вето на Македонија за влез во НАТО
Сабота, 10 Февруари 2018 00:39   

Лига на Македонци од Америка (ЛОМА) му испрати писмо на турскиот амбасадор во САД, Сердар Килич, барајќи од Турција да стави вето за прием на Македонија во НАТО ако Грција продолжи да ја принудува да си го смени името.

Повеќе...
 
Косово им исплати по 10.000 евра на семејствата на „Кумановската група“
Среда, 07 Февруари 2018 13:29   

Косово им исплати по 10.000 евра на семејствата на загнатите и осудените кои учествува во вооружениот инцидент што се случи во Диво насеље во мај 2015 година.

Повеќе...
 
СРПСКИТЕ ПОПОВИ КОНТРА ГРЧКИТЕ: „Е па није баш тако браћо Грци“ – им порача српскиот игумен Петар Драгојловиќ на грчките браќа во вера
Понеделник, 05 Февруари 2018 00:54   

„Не е баш така браќа Грци“ – им порача српскиот отец Петар Драгојловиќ на своите грчки браќа во Христа, откако на протестите во Атина се појавија и грчки свештени лица и црковни великодостојници, кои го поддржа националистичкиот протест против Македонија

Повеќе...
 


Страница 2 од 7