NAJNOVI NASLOVI:


Dijasporata denes
Сабота, 18 Март 2017 14:39   

Иако сме 20.000 км оддалечени од нашата родна грутка Македонија, ние Македонците од Сиднеј Австралија будно ја следиме политичката ситуација и сме длабоко загрижени за нејзината иднина, велат од македонската дијспора од Сиднеј.

Повеќе...
 
(ВИДЕО) Инцидент во банка во Куманово – Интервенираше Брза Помош
Среда, 15 Март 2017 16:16   

На интернет-порталот „Специјал“ осамна видео од експозитура на една кумановска банка на кое се гледа како обезбедувањето се обидува да извлече еден граѓанин надвор.

Повеќе...
 
РУСКИОТ ПАТРИЈАРХ КОЈ ОДБИ ДА СЛЕТА ВО БЕЛГРАД: Наместо тоа, слета во Охрид, клекна и ја бакна „Светата словенска земја!“
Среда, 15 Март 2017 16:02   

Кога своевремено Српската Православна Црква го поканила Рускиот Патријарх Алексеј Први, тој одбил да слета во Белград, слетал во Охрид.

Повеќе...
 
Македонскиот јазик во книгата на Тезеј Амброџио Албонесе од 1539 година
Вторник, 14 Март 2017 12:37   

Како и во сите науки, така и во историјата сите дискусии треба да се водат аргументирано и со факти. А кога биле во прашање дискусиите за македонскиот национален континуитет, неговите

негатори секогаш ја наметнувале тезата дека не постојат средновековни докази за постоењето на Македонците како нација или пак за постоењето на посебен Македонски јазик. Но, ваквите

тврдења пополека почнуваат да паѓаат во вода со откритието на неколку книги во кои јасно е наведено нивното постоење. Една таква книга е и тема на денешната гостинска статија на мојот

драг колега Кузман Мато.

Повеќе...
 
Македонците во Берлин најавуваат мирен протест за унитарна Македонија
Понеделник, 13 Март 2017 15:56   

Македонската заедница во Берлин најавува дека на 18 март ќе организира мирен протест пред „Бранденбуршката порта“ во Берлин, јавува дописникот на МИА од Берлин.

Повеќе...
 


Страница 5 од 13